Polska bije niechlubne rekordy.  Wskaźnik PMI dla naszego przemysłu pozostaje poniżej neutralnego progu 50 pkt od rekordowych dwudziestu czterech miesięcy.

Według najnowszych danych z badania PMI polski sektor przemysłowy pozostaje w długotrwałym okresie spadku koniunktury. Sektor ten skurczył się dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku – napisano w raporcie.

Z badania wynika, że nowe zamówienia, eksport i zatrudnienie spadały w kwietniu w szybszym tempie, a spadki wielkości produkcji utrzymują się już od rekordowych dwudziestu czterech miesięcy. Autorzy badania podają, że wskaźnik ten utrzymał się powyżej poziomu trendu wynoszącego 45,5 pkt. od początku obecnej sekwencji odczytów poniżej 50,0 pkt.

Spadek wskaźnika o 2,1 pkt. był największy od lipca 2022 roku i był spowodowany wynikami czterech z pięciu składowych. Subindeks produkcji pozostał bez zmian w porównaniu z marcem, ale nadal znajdował się znacznie poniżej poziomu 50,0 pkt.

Przypomnijmy, że tylko w pierwszym kwartale 2024 r. ok. 90 wielkich firm zgłosiło plany zwolnienia aż 8 tys. osób. To dwa razy więcej niż w całym ubiegłym roku.

Do jednego z bardziej dramatycznych zwolnień może dojść w niedługim czasie w polskim oddziale fińskiego koncernu Nokia. Pracę stracić ma aż 800 polskich pracowników. Podobna liczba zatrudnionych pożegnała się z pracą w spółce Scania Production Słupsk. W styczniu 2024 r. zakład produkujący autobusy zaprzestał działalności, zwalniając 800 osób. Wśród przyczyn zamknięcia fabryki podaje się przede wszystkim planowaną elektryfikację sektora motoryzacyjnego, wymuszoną Zielonym Ładem.

Likwiduje się też zakład amerykańskiej firmy TE Connectivity Industrial w Nowej Wsi Lęborskiej. Dosłownie kilka dni temu poinformowano, że w związku z przeniesieniem produkcji do Maroka pracę straci ok. 140 osób. W kwietniu 2024 r. dowiedzieliśmy się też, że po 31 latach przerwana zostanie produkcja w płockim zakładzie odzieżowego giganta Levi Strauss. Najbliższe miesiące oznaczają zwolnienia 650 osób, w zdecydowanej większości kobiet. Minorowe nastroje panują też w Ostrowi Mazowieckiej. W styczniowym komunikacie giełdowym znany producent mebli Forte ogłosił, że redukcją zatrudnienia objętych zostanie 237 pracowników.

W Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) zamiar zwolnienia 200 osób zgłosiła w urzędzie pracy firma LM Wind Power Blades, wytwarzająca łopaty do turbin wiatrowych. Poznański oddział zlikwidowała globalna korporacja informatyczna InfoSys; w lutym ogłosiła, że rozstanie się ze 192 polskimi pracownikami.

Zwalnia także jedna z największych firm w powiecie ostrowskim, czyli Com40 w Ociążu (woj. wielkopolskie), producent mebli tapicerowanych. Do redukcji przeznaczono około 100 etatów. Sytuacja nie wygląda lepiej w branży motoryzacyjnej. W Tychach firmy MA Polska i BCUBE Poland Logistics zapowiedziały niedawno zwolnienia odpowiednio 250 i 120 pracowników. Co gorsza – w mieście tym 1/3 załogi (około 140 osób) pozbywa się też właśnie włoski producent komponentów do aut, czyli Magneti Marelli.

Źródło: pap, niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj