Niekończąca się lista zadań i planów do zrealizowania. Brak czasu na cokolwiek. I tak na okrągło, każdego dnia. W pewnym momencie ze zdziwieniem dostrzegamy, że nigdy nie jesteśmy wypoczęci ani zrelaksowani. Wszystko nas boli i nie wiemy co jest tego przyczyną, bo przecież zdrowo jemy i ćwiczymy.

W maju przypada Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia. To choroba trudna do zdiagnozowania, o nie do końca znanym pochodzeniu. Niestety, często serwujemy sobie ją sami, na własne życzenie. Nie potrafimy odpoczywać ani „wyłączyć się”. Śpimy zbyt krótko. W pracy dajemy z siebie 110 %, a nawet po godzinach mentalnie cały czas w tej pracy pozostajemy. Skutkuje to ciągłym wysokim stężeniem kortyzolu w organizmie, czyli jesteśmy przewlekle zestresowani. Jest to ten zły stres, nie motywujący, a wręcz przeciwnie – wyniszczający.

– Telefon towarzyszy nam dosłownie wszędzie, choć często słyszymy, że nadmierne korzystanie z niego negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne – mówi trener mentalny Jakub B. Bączek. – Każdy z nas łapie się na tym, że nie potrafi obejrzeć dwugodzinnego filmu bez ciągłego sięgania po telefon i sprawdzania co chwilę powiadomień.

To wszystko prowadzi do chronicznego stresu, zaburzeń snu, obniżonej koncentracji oraz pogorszenia relacji interpersonalnych, a także do wcześniej wspomnianego chronicznego zmęczenia. Oczywiście, kluczem do sukcesu, jest umiar i stawianie granic. Stresu nie da się wyeliminować z naszego życia. Jest on nawet potrzebny, ale ten motywujący, a nie ten wyniszczający, prowadzący właśnie do chronicznego zmęczenia. Aby z nim walczyć powinniśmy stosować się do kilku zasad:

  • Ograniczajmy czas spędzany przed ekranem poprzez praktykowanie świadomego korzystania z technologii.
  • Dbajmy o aktywność fizyczną i spędzanie czasu na łonie natury, bo to bardzo pomaga się zrelaksować i zwiększa poczucie szczęścia.
  • Skuteczny odpoczynek, budowanie pozytywnych nawyków, zdrowe odżywianie i stosowanie technik relaksacyjnych są niezbędne aby wyrwać się z błędnego koła zmęczenia i stresu. Wybierzmy sobie to, co pozwala nam się zresetować.
  • Gdy nasz organizm daje nam znaki, słuchajmy go i wprowadzajmy zmiany.
  • Dbajmy o relacje z bliskimi. Relacje interpersonalne wpływają korzystnie na poziom naszego szczęścia. Spotykajmy się regularnie na żywo, nie tylko w internecie.

Fot. pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj