Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radni głosowali w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta wotum zaufania oraz absolutorium za rok 2023. Głosy prezydenckiego Klubu Radnych z Sercem Do Mieszkańców oraz Klubu Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” nie wystarczyły Beacie Klimek, by uzyskać pozytywne wyniki.

Głosowanie nad wotum zaufania dla Prezydenta Miasta przyniosło następujące wyniki: za udzieleniem wotum zaufania: 10 radnych, wstrzymujących się 12 radnych, przeciw 0 radnych i nieobecna 1 radna. Uchwała o udzieleniu Prezydentowi Miasta wotum zaufania nie została więc przyjęta.

Kolejnym punktem obrad było głosowanie nad absolutorium dla Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za rok 2023. Wyniki głosowania przedstawiały się następująco: za udzieleniem absolutorium 10 radnych, przeciw 0 radnych, wstrzymujących się 11 radnych, nie głosujący 1 radny i nieobecna 1 radna.

Podobnie jak w przypadku wotum zaufania, uchwała dotycząca absolutorium wymagała bezwzględnej większości głosów. Z powodu braku wymaganej liczby głosów za, przy jednoczesnym wstrzymaniu się 11 radnych oraz braku głosu jednego radnego i nieobecności jednej radnej, uchwała o udzieleniu absolutorium nie została przyjęta.

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej Ostrowa przyniosła wyniki, które wskazują na podział wśród radnych w kwestii oceny pracy prezydenta Ostrowa za rok 2023. Brak wystarczającej liczby głosów za udzieleniem zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium, świadczy o potrzebie zmian w polityce miejskiej.

Zgodnie z art. 28a ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku nieudzielenia prezydentowi absolutorium Rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta. Rada może (ale nie musi) w takim przypadku podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania włodarza. Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest do jej samodzielnego uznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj