Biografie absolwentów ocalone od zapomnienia. Wyjątkowa publikacja na jubileusz

0

Dokładnie 176 lat temu, 14 kwietnia 1845 roku, otwarte zostało Królewskie Katolickie Gimnazjum w Ostrowie, czyli obecnie I Liceum Ogólnokształcące. Tego dnia tamtejsza społeczność obchodziła zawsze Święto Szkoły. Obecna sytuacja uniemożliwiła zorganizowanie uroczystości, podobnie zresztą, jak i jubileuszu 175-lecia placówki. Ukazało się jednak specjalne wydawnictwo.

Obchody jubileuszu najstarszej ostrowskiej szkoły, nad którymi patronat medialny objął „Kurier Ostrowski”, początkowo planowane były na kwiecień 2020 roku. Od tego czasu przenoszono je już trzykrotnie na późniejsze terminy. Obecnie przewiduje się ich organizację na przełomie września i października 2021 roku. Pandemia nie pokrzyżowała jednak planów wydawniczych. Do rąk czytelników trafił bowiem nadzwyczajny, jubileuszowy 18. tom Księgi Pamięci „Non Omnis Moriar”. Monumentalna, licząca ponad 400 stron publikacja to pamiątka nie tylko na 175-lecie szkoły, ale i na 25-lecie Stowarzyszenia Wychowanków „Alma Mater Ostroviensis”.

Zespół redakcyjny zebrał i uporządkował materiały biograficzne, zawarte w zeszytach 1-9 tej unikalnej serii. Wydane one zostały w technice dostępnej w latach 90. ubiegłego stulecia, z dzisiejszego punktu widzenia – bardzo ubogiej. Znaczny wpływ na poziom poligraficzny tamtych pierwszych zeszytów miały skromne finanse, którymi dysponowało Stowarzyszenie. Dziś jego sytuacja ekonomiczna nie uległa jakiejś radykalnej zmianie, ale technika jest już zupełnie inna. W związku z tym postanowiono sięgnąć powtórnie po materiały zgromadzone na przełomie wieków i przedstawić je ponownie, w bardzo atrakcyjnej formie, w jednym wydawnictwie.

Opracowanie tych zeszytów (1-9) wymagało dużego wysiłku i poświęcenia ze strony licznego grona osób, nie zawsze blisko związanych ze szkołą. Warto przypomnieć ich nazwiska: Krystian Niełacny, Henryk Kubera, Marian Sobczak, Andrzej Kornaszewski senior, Edward Szperzyński, Jarosław Biernaczyk, Czesław Woś, Jadwiga Niełacna, Mariola Niełacna, Piotr Niełacny, Ilona Mędykowska, Stefan Piwoński, Krzysztof Maleszka, Tadeusz Stawik, Ireneusz Guziński. Owoc ich pracy możemy teraz podziwiać w jubileuszowym wydawnictwie, w którym zebrano zawartość wszystkich pierwszych dziewięciu wydań Księgi Pamięci. Odnalezienie wśród setek biogramów poszukiwanej osoby ułatwia alfabetyczny skorowidz.

Oprócz tego, w kolejnych rozdziałach przedstawiono historię Stowarzyszenia Wychowanków „Alma Mater Ostroviensis”. Powstało ono po przekształceniu Komitetu Organizacyjnego jubileuszu 150-lecia szkoły i w tej formie skupiło grono społecznie aktywnych absolwentów i sympatyków I LO. Z powodzeniem podjęli oni wiele inicjatyw. Osobne artykuły w najnowszym tomie przybliżają sylwetkę redaktora wiodącego Ksiąg Pamięci dr Krystiana Niełacnego oraz osiągnięcia szkolnego klubu sportowego Venetia.
Dzięki wydawnictwu poznamy też wiele ciekawostek. Jak choćby tę, że na przestrzeni 176 lat placówka przy ulicy Gimnazjalnej nosiła aż dwanaście różnych nazw i miała 27 dyrektorów.

Szerszy materiał na ten temat w Kurierze Ostrowskim z datą 14 kwietnia