Dokładnie w 110. rocznicę wybuchu I wojny światowej w Latowicach odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom pochodzącym z terenu tamtejszej parafii, którzy polegli podczas tamtego konfliktu zbrojnego. W podniosłej uroczystości liczny udział wzięli mieszkańcy, także ci, którzy są potomkami bohaterów sprzed ponad wieku.

Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach. Zgromadzeni na uroczystości mieszańcy oraz zaproszeni goście modlili się w intencji żołnierzy I wojny światowej oraz powstańców wielkopolskich. Eucharystia, celebrowana przez proboszcza ks. Damiana Hołosia, była wyrazem hołdu dla bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę. Obecne były poczty sztandarowe wielu organizacji. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości wyruszyli na cmentarz parafialny w pochodzie, który prowadziła Orkiestra Dęta „Ołobok”.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było odsłonięcie pamiątkowych tablic. Aktu tego dokonali wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, sołtys wsi Latowice Katarzyna Szwarc i Klaudia Mizera-Lis. Następnie ks. Damian Hołoś dokonał poświęcenia tego nowego miejsca pamięci na terenie gminy. W dalszej części ceremonii, zgromadzeni goście i delegacje złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy nowych tablicach pamiątkowych, oddając w ten sposób hołd poległym.

W swoim wystąpieniu wójt Anatol Piaskowski podkreślił, że uroczystość w Latowicach jest okazją do uczczenia pamięci poległych, ale również lekcją historii dla młodszych pokoleń, przypominającą o heroizmie i poświęceniu naszych przodków. Wyraził nadzieję, że pamięć o nich będzie trwała, a w przyszłości nie będzie już potrzeby odsłaniania kolejnych takich tablic.

Głównym organizatorem i inicjatorem wydarzenia był lokalny historyk i regionalista, autor wielu publikacji o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach z naszego terenu, Hieronim Pawelec. Na niedzielną uroczystość przygotował on specjalną broszurę zawierającą opracowanie historyczne. Dzięki jego staraniom i badaniom, opartym na niemieckiej liście strat, udało się sporządzić wykaz żołnierzy z parafii Latowice, którzy polegli podczas I wojny światowej. Wykaz ten zawiera imiona i nazwiska żołnierzy z oznaczeniem miejsca urodzenia i jednostki wojskowej, w jakiej służyli.

Na pamiątkowej tablicy widnieje 39 osób z Latowic, 24 osoby z Sieroszewic oraz 3 osoby z Kęszyc. Wszyscy polegli w latach 1914-1918 i w tym okresie we wszystkich trzech wioskach panowała jedna, ciągła żałoba po poległych. Byli różnej narodowości, ale jak podkreślił autor publikacji, niezależnie od noszonego munduru wobec śmierci wszyscy są równi i zasługują na to, by o nich pamiętać. Z terenu całej gminy Sieroszewice w I wojnie światowej poległo łącznie 300 żołnierzy, w tym 200 narodowości polskiej, którzy nie doczekali wolnej Ojczyzny.
Osobna tablica, także odsłonięta w trakcie uroczystości, upamiętnia Jana Wojtysiaka, uczestnika Powstania Wielkopolskiego, jednego z 18 delegatów z powiatu ostrowskiego na Polski Sejm Dzielnicowy w dniach 3-5 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Po wybuchu powstania był członkiem Straży Ludowej w Latowicach.

Obie pamiątkowe tablice znajdują się na murowanym słupie z arkadami, zwieńczonym krzyżem, stojącym pośrodku cmentarza w Latowicach. Nekropolię tę, niegdyś ewangelicką, odbudowano w 2017 roku z inicjatywy proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej ks. kanonika Damiana Hołosia. Wokół słupa zebrano dawne tablice nagrobne. Część nazwisk, jakie na nich figurują pojawia się w opracowanej broszurze, wraz z powiązaniami rodzinnymi, miejscem zamieszkania i losami wojennymi.