Miejsca pamięci związane z kampanią wrześniową i walkami 60 Pułku Piechoty znalazły się na trasie wycieczki edukacyjno – patriotycznej, zorganizowanej 15 września przez koło nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim.


Liczna reprezentacja mieszkańców Ostrowa i powiatu oraz delegacje władz samorządowych i lokalnych stowarzyszeń uczestniczyły w podniosłych uroczystościach z okazji 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Granicy, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Obchody te zorganizowały wspólnie samorządy gmin Kampinos i Błonie. Po uroczystym przemarszu złożono wieńce i wiązanki kwiatów przy Pomniku Pamięci Poległym, pod którym następnie odprawiono Mszę Świętą polową.
To właśnie w tym rejonie szukali schronienia żołnierze wycofujący się w kierunku stolicy po Bitwie nad Bzurą. Dowódca Armii Poznań generał Tadeusz Kutrzeba napisał później, że Puszcza Kampinoska stała się grobem jego armii, nieustannie ostrzeliwanej przez artylerię i bombardowanej z powietrza. To tutaj poległ 19 września dowódca 60 Pułku Piechoty ppłk Marian Frydrych.
Podczas uroczystości tło wydarzeń sprzed 85 lat przedstawił radny Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego Tomasz Ławniczak. Wskazał on, że wstępem do kampanii wrześniowej był pakt Ribentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. To, co nastąpiło później było realizacją jego postanowień.

Żołnierze polscy nad Bzurą nie mieli szans militarnych. Ich głównym celem było zaangażowanie sił agresora i zapewnienie czasu na zorganizowanie obrony stolicy. Walczyli do końca, aż do całkowitego wyczerpania amunicji. Ze wspomnień żołnierzy 60 Pułku Piechoty wiemy, że w pewnym momencie każdy z nich otrzymał po pięć ostatnich nabojów, bo tylko tyle zostało. Ich przykład pokazuje, że warto mieć niepodległą ojczyznę, silną armię i trwałe sojusze, a nie takie, jak w 1939 roku – powiedział Tomasz Ławniczak.

Organizatorzy niedzielnej uroczystości wręczyli podziąkowania samorządom, stowarzyszeniom i instytucjom, które przybyły by wspólnie w tym historycznym miejscu oddać hołd bohaterom sprzed 85 lat. Wiele z nich trafiło do ostrowian, którzy co roku są obecni na cmentarzu w Granicy.

– Nasze coroczne wyjazdy mają wymiar edukacyjno – patriotyczny. Chcemy aby uczestnicy przekazywali dalej, wśród swoich bliskich i przyjaciół, to co zobaczyli i czego dowiedzieli się podczas pobytu w miejscach związanych ze szlakiem bojowym 60 Pułku Piechoty. Zabieramy zawsze nie tylko członków i sympatyków naszego koła, ale też krewnych uczestników kampanii wrześniowej – powiedział Andrzej Mielcarek, który wycieczki takie organizuje nieprzerwanie od piętnastu lat, zawsze we wrześniu.

W trakcie tegorocznego wyjazdu ostrowianie odwiedzili także między innymi cmentarz wojenny w Sochaczewie oraz kwatery poległych w Giżycach i Juliopolu, gdzie spoczywa około 3 tysięcy żołnierzy Armii Poznań i Armii Pomorze, poległych podczas walk w 1939 roku. Wielu z nich pochowano jako bezimiennych. To jedna z największych takich kwater w Polsce. Krótki postój miał również miejsce w klasztorze w Niepokalanowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj