Jubileusz 70-lecia obchodziło 13 i 14 września III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystej gali wręczono statuetki zasłużonym nauczycielom. Przed gmachem szkoły posadzono pamiątkowe drzewo, a jednej z sal lekcyjnych nadano imię profesora Zygmunta Dobrzyńskiego.

Obchody zainaugurowała Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza dr prałata Witolda Szali w kościele św. Antoniego. Modlitwę powszechną przygotowali absolwenci szkoły Hanna Grzesiak i Andrzej Leraczyk. Oficjalna gala odbyła się w sali Ostrowskiego Centrum Kultury. Uczniowie przedstawili program artystyczny, na który złożyły się taniec, śpiew i wspomnienia najważniejszych momentów w historii szkoły. Zgodnie z tradycją wręczone zostały statuetki dla zasłużonych nauczycieli. Otrzymali je Maria Tomalak, Grażyna Cieśla, Małgorzata Dąbrowska, Maria Świtała – Jarnecka i Michał Jarnecki. Statuetki i drobne upominki trafiły również do przyjaciół III LO – starosty Pawła Rajskiego i Marka Czemplika – przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego.

Natomiast władze powiatu uhonorowały specjalnymi dyplomami -podziękowaniami dwie byłe dyrektor Danutę Rudnicką i Marię Tomalak, które łącznie pełniły tę funkcję prawie 40 lat, kierując placówką przez ponad połowę jej istnienia. Na ręce dyrektora Przemysława Zimniaka i wicedyrektor Iwony Wendt złożono wiele gratulacji i życzeń. Na widowni zasieli emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły, a także absolwenci dostojnej jubilatki. Uświetnieniem gali był okolicznościowy tort.

W ramach jubileuszu, już przed gmachem szkoły, zasadzono pamiątkowe drzewo. Mimo niesprzyjającej aury udało się trafić na pogodowe okienko, dzięki czemu Marek Czemplik i Przemysław Zimniak mogli dokonać tego aktu przy alei Absolwentów III LO, przysypując korzenie buku symboliczną łopatą ziemi.

Bardzo ważnym elementem uroczystości było nadanie imienia profesora Zygmunta Dobrzyńskiego sali nr 2 (pracowni chemicznej). Laudację na cześć tego zasłużonego nauczyciela i wychowawcy wygłosili chemik Zbigniew Leraczyk (matura 1966) i wychowanek Andrzej Leraczyk (matura 1969). Podkreślili, że profesor bez wątpienia należy do grona nauczycieli, z których III LO jest dumne. Jest to postać wielobarwna, trwale wpisana w dorobek szkoły.

Jaki jest nasz Profesor? Otwarty, empatyczny, z pozoru niedostępny, po chwili pełen otwartych ramion, radości w oczach, tworzący klimat przyciągający innych. Potrafił zbudować wspólnotę swych klas, w ramach których stopniowo realizował wielkie i małe zdarzenia. Prowadzone przez „Profesora Lalusia” zajęcia uchodziły za bardzo ciekawe, elitarne w przedmiocie poznawanej trudnej przecież chemii. A dla prymusów była słodka nagroda. Kultowe landrynki, które zawsze motywowały nas do dalszej nauki chemii. A sama pracownia chemiczna była Jego świątynią. Wyróżniała ją na podwyższeniu profesorska katedra, a tuż za nią szczególny fotel zbudowany po części z siodełka motoru pannonia. Jako człowiek i nauczyciel zachowywał dystans do świata i samego siebie, a także charakterystyczną otwartość. Pozostał człowiekiem cały czas skromnym. A swoich uczniów nie tylko inspirował, ale przede wszystkim wspierał. My uczniowie i wychowankowie Profesora Dobrzyńskiego mieliśmy wielkie szczęście. Spotkaliśmy w swym życiu mentora – wychowawcę, nauczyciela – kogoś życzliwego, kto popchnął nas leciutko we właściwym kierunku – podkreślili autorzy laudacji.

91-letni nowy patron sali, obecny na uroczystości, odebrał wiele życzeń zdrowia, szczęścia i spokoju ducha. Nie obyło się bez odsłonięcia portretu bohatera tego wydarzenia oraz wspomnianych w laudacji kultowych landrynek. Następnie otwarto wystawę zdjęć wykonywanych przez koło fotograficzne prowadzone przed laty przez profesora Zygmunta Dobrzyńskiego.

Tego dnia goście, wśród których było wielu absolwentów mogli do samego wieczora spacerować po korytarzach, zaglądać do sal lekcyjnych, które dziś wyglądają zupełnie inaczej niż przed laty. W wyznaczonych klasach odbywały się spotkania poszczególnych roczników. Była to okazja do wielu sentymentalnych wspomnień. Drugi dzień jubileuszu wypełnił V Zjazd Absolwentów III LO. Mury swojej dawnej szkoły odwiedziło ponad pół tysiąca jej byłych uczniów. Od godzin porannych trwało zwiedzanie gmachu przy ulicy Wojska Polskiego. Przygotowano na tę okazję wystawę archiwalnych kronik i zdjęć. Następnie uczestnicy przemieścili się na Piaski, gdzie rozpoczęła się wspólna biesiada połączona z koncertem absolwentów. Wystąpiła aktorka i piosenkarka Agnieszka Greinert (matura 1991) oraz zespół New Redox, który tworzą wychowankowie III LO.

Najstarsi uczestnicy zjazdu zdawali maturę w roku 1959, a najmłodsi w 2009. Najliczniejszą reprezentację miał rocznik maturalny 1976 ( 36 osób). Ponad 20-osobowe ekipy miały też roczniki 1989, 1985, 1981, 1980, 1979, 1977, 1974 i 1972. Absolwentom towarzyszyło 70 nauczycieli i pracowników szkoły, zarówno czynnych zawodowo, jak i emerytowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj