Chrzest przyjęty przez księcia Polan był nie tylko początkiem polskiego Kościoła katolickiego. Zapoczątkował również istnienie Państwa Polskiego. Od tego wydarzenia datuje się nasza historia.

Przyczyny przyjęcia chrześcijaństwa były dość czytelne. W tym okresie Mieszko walczył z plemionami Wieletów, którzy zamieszkiwali tereny między Odrą i Łabą. Ich sojusznikiem byli Czesi, co znacząco pogarszało sytuację państwa piastowskiego. Książę okazał się jednak dobrym dyplomatą i nakłonił sąsiadów z południa do przejścia na jego stronę. Gwarancją nowego sojuszu było jego małżeństwo z czeską księżniczką Dobrawą. Posunięcie okazało się właściwe, bo już w 967 roku połączone siły rozbiły Wieletów.

Skutki chrztu były bardzo szerokie. Zapoczątkowany został proces, który doprowadził do przyjęcia przez większość mieszkańców ziem polskich religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskim. Rodzące się państwo włączone zostało w krąg kulturowy Europy łacińskiej. Jego rozwój gospodarczy i intelektualny wspierali napływający duchowni, będący osobami wykształconymi. Stopniowo zaczęto przejmować zachodnie wzorce polityczne i kulturowe.

Ze względu na brak bezpośrednich źródeł data Chrztu Polski 14 kwietnia jest umowna. Przyjęto, że w średniowieczu ceremonie przyjęcia wiary chrześcijańskiej najczęściej odbywały się w Wielką Sobotę. A ponieważ ten dzień w 966 roku przypadał 14 kwietnia, właśnie ją przyjęto za najbardziej prawdopodobną. Od 2019 roku w tym dniu obchodzimy Święto Chrztu Polski.

Fot. domena publiczna
Chrzest Polski przedstawiony na fresku znajdującym się w pobliżu katedry gnieźnieńskiej