Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych – z nami zbudujesz swoją przyszłość!

Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim to placówka edukacyjna oferująca szeroki wybór kierunków kształcenia w pięcioletnim technikum oraz szkole branżowej I i II stopnia. Wśród proponowanych specjalizacji znajdują się: technik architektury krajobrazu, technik budownictwa, technik geodeta, technik transportu kolejowego, a także monter zabudowy robót wykończeniowych, stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter stolarki budowlanej, murarz-tynkarz, dekarz, tapicer, cieśla, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej. Szkoła wyróżnia się nie tylko bogatą ofertą kształcenia, ale także wysokim standardem nauczania zawodów, co przekłada się na imponującą zdawalność egzaminów nadających kwalifikacje zawodowe. W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej dla młodych ludzi jest niezwykle istotny. Warto postawić na szkołę, która zapewni solidne wykształcenie, rozwój osobisty i zawodowy, bo to za kilka lat przełoży się na dobry start w dorosłe życie – przekonuje Rafał Paterek, dyrektor placówki. I dodaje: –Dla młodzieży poza edukacją liczy się przyjazna atmosfera, a nasza szkoła dba o integrację uczniów już od pierwszych dniach pobytu w placówce. Nauczyciele regularnie organizują wycieczki do kina, na lodowisko, wystawy malarskie czy jarmarki bożonarodzeniowe. Z kolei Samorząd Uczniowski troszczy się o to, żeby codzienność szkolna nie była nudna. W tym roku obchodziliśmy m.in. Dzień Piżamy czy Dzień Szarych Dresów.

Kierunki kształcenia w technikum

Technik architektury krajobrazu – to kierunek przyszłości! Nasza młodzież bierze sobie za cel dbałość o planetę, dlatego opracowanie projektów terenów zieleni i nauka pielęgnacji roślinnych obiektów architektury krajobrazu to główne zadania tego profilu. Efekty pracy uczniów tego kierunku możemy dostrzec w mieście, gdyż uczniowie biorą udział w projektach i konkursach na zagospodarowanie miejskich przestrzeni zielonych. W tym roku szkolnym został oddany do użytku plac zabaw przy przedszkolu sióstr salezjanek zaprojektowany przez naszych uczniów, a wkrótce dojdzie do realizacji uczniowskiego planu zagospodarowania terenu przed budynkiem szkoły. W ramach kierunku prowadzone są zajęcia florystyczne, ich celem jest poszerzenie wiedzy, ćwiczenie umiejętności praktycznych oraz rozwijanie pasji do zawodu florysty.

Wśród zawodów przyszłości należy także wymienić budownictwo. Technik budownictwa posługuje się dokumentacją techniczną, tworzy szkice i rysunki budowlane, projektuje elementy konstrukcyjne budowli, potrafi dokonać kalkulacji robót budowlanych, pracuje w programie AutoCAD, dlatego absolwenci tego kierunku cieszą się dużym uznaniem wśród pracodawców dynamicznie rozwijającej się branży budowlanej. Ponadto, uczniowie mogą zdobyć uprawnienia operatora koparki i wózka widłowego na dodatkowych kursach Młodzi ludzie, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom praktycznym, mają szeroki wachlarz wyboru ścieżki zawodowej.

Ogromną popularnością wśród młodzieży cieszy się kierunek: technik geodeta, dedykowany dla osób, które nie wyobrażają sobie w przyszłości siedzenia za biurkiem. W szkole umiejętnie łączy się poznawanie teorii z pracą w terenie. Wybór technikum umożliwia szybsze wejście na drogę zawodową. Już po szkole średniej, a jeszcze bez uprawnień, można pełnić funkcję asystenta geodety lub pracować na stanowisku pomiarowym. Po nauce w technikum i odbytym cyklu praktyki zawodowej, uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu geodezyjnego. Absolwenci geodezji nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy. W naszym kraju przybywa inwestycji, a przecież żadna nie rozpocznie się bez obsługi geodezyjnej.

Szkoła powraca do tradycji kolejowej Ostrowa Wielkopolskiego, kolejny rok kształcąc przyszłych techników transportu kolejowego przy wsparciu PKP PLK S.A. Młodzież uczy się organizowania i prowadzenia ruchu pociągów, obsługiwania urządzeń sterowania ruchem kolejowym czy nadzorowania i koordynowania pracy przewoźników na terenie stacji kolejowej. Technicy transportu kolejowego mogą ubiegać się o licencję maszynisty. Przez cały proces kształcenia uczniowie objęci są systemem stypendialnym i po ukończeniu szkoły mają zagwarantowaną pracę.

Kadra

Kadra nauczycielska to doświadczeni specjaliści , nauczyciele-praktycy, którzy dzielą się swoją wiedzą z uczniami i próbują zaszczepić w nich pasję do zawodu. Regularnie organizują wyjazdy branżowe, m.in. na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury czy Targi GARDENIA, a także aranżują szkolenia praktyczno-teoretyczne przygotowane przez najlepsze branżowe firmy. Dzięki temu uczniowie doskonale orientują się w najnowszych trendach i technologiach, a także są dobrze przygotowani do pracy w wybranym zawodzie.

Nowoczesne zaplecze

Szkoła posiada dobrze wyposażone, odnowione pracownie i sale lekcyjne, salę sportową, boisko sportowe i siłownię. Pracownie informatyczne wyposażone są w specjalistyczne oprogramowanie do nauki zawodów np. Auto-CAD, Norma PRO, Norma EXPERT. Pracownia projektowania ogrodów, pracownia ruchu kolejowego, geodezyjna i elektryczna to nowoczesne miejsca do nauki zawodu.

Przyszli monterzy sieci i instalacji sanitarnych mają możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w specjalnie przygotowanej sali, wyremontowanej przez firmę Grohe. Uczniowie poznają zalety baterii umywalkowych i natryskowych oszczędzających wodę. Samodzielnie je montują i badają ilość zużytej wody. Wykonują montaż armatury sanitarnej oraz systemów wodno-kanalizacyjnych, pracując z nowoczesnym sprzętem, np. toaletach myjąco-płuczących sterowanych za pomocą pilota.

Centrum Kształcenia Praktycznego

Kształcenie zawodowe realizowane jest m.in. w Centrum Kształcenia Praktycznego – nowoczesnej placówce, w której znajdują się: pracownia budowlano-instalacyjna i stolarnia. Uczniowie trenują umiejętności praktyczne, obsługując np. agregat tynkarski, laser czy szlifierkę. Mogą także zdobyć dodatkowe uprawnienia obsługi koparki i wózka widłowego.

W pracowni stolarskiej młodzież uczy się posługiwać wielofunkcyjną obrabiarką przeznaczoną do obróbki drewna, strugarką, frezarką, a także ploterem (rodzaj lasera) do precyzyjnego wypalania niewielkich elementów drewnianych.

Zajęcia w CKP są doskonałą możliwością do połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką i umiejętnością posługiwania się specjalistycznym sprzętem i narzędziami.

Zagraniczny staż zawodowy

Atrakcją szkoły są wyjazdy zagraniczne na staż zawodowy. W bieżącym roku szkolnym grupy uczniów z klas o specjalności: budownictwo, geodezja i architektura krajobrazu wyjeżdżają do Irlandii. Uczniowie poznają strukturę i technologię tamtejszych firm, rozwijają zarówno kompetencje zawodowe, jak i językowe. Doświadczenia zdobyte w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów” stwarzają dodatkowe możliwości przygotowania zawodowego.

Koła zainteresowań

Uczniowie mogą rozwijać swoje pasje w ramach szkolnych kół zainteresowań: budowlanego, geodezyjno-kartograficznego, ekologiczno-przyrodniczego, rysunku technicznego, promocji zdrowia i kultury fizycznej, młodych talentów.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]