1 maja 1955 roku papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika. Nadał w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od końca XIX wieku, świętu pracy. Odtąd tego dnia także Kościół akcentuje szczególną godność i znaczenie pracy. Jakie jest jej powiązanie ze św. Józefem?

Jak wiemy, całe swoje życie spędził On na ciężkiej, zarobkowej pracy. Według tradycji był cieślą, ale Ewangelie określają go jako rzemieślnika trudniącego się naprawą narzędzi rolniczych i przedmiotów drewnianych. Do swoich obowiązków podchodził rzetelnie i z pokorą. Traktował je jako zleconą sobie od Boga misję na ziemi. Nie była ona łatwa. Zapotrzebowanie na ciesielsko-stolarskie usługi w tak małej osadzie, jaką był Nazaret, z pewnością nie było duże. Każdy we własnym zakresie starał się wykonywać niezbędne przy swoim domu prace. Tylko czasami trzeba było poprosić o pomoc kogoś dysponującego odpowiednimi narzędziami. Na pewno ciesielstwo nie mogło stanowić zajęcia zapewniającego wysoki poziom życia rodziny.

Od początku XVII wieku jednym z głównych miejsc czci świętego Józefa w Polsce stał się Kalisz, gdzie kult ten wiązano z obrazem Świętej Rodziny. Według tradycji początki Sanktuarium Świętego Józefa sięgają 1670 roku. Wtedy bowiem został uzdrowiony za Jego przyczyną mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz i umieścił go w Kaliskiej Kolegiacie, w podarowanym przez siebie ołtarzu. Intensywny rozwój kultu przypadł na drugą połowę XVII wieku i całe następne stulecie. Potem nieco osłabł, ale odżył na nowo po II wojnie światowej. Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Sanktuarium była wizyta papieża Jana Pawła II w dniu 4 czerwca 1997 roku, połączona z zawierzeniem św. Józefowi wszystkich polskich rodzin oraz sprawy ochrony życia dzieci nienarodzonych.

Fot. domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj