Fot. pixabay.com/F1Digitals

We wtorek rozpoczyna się tegoroczny egzamin maturalny. Przystąpi do niego około 263 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych. W 2024 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja, w tym: część pisemna – od 7 do 24 maja i część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Pierwszym egzaminem maturalnym jest zawsze egzamin z języka polskiego. W tym roku z racji dłuższej niż zazwyczaj majówki język polski na poziomie podstawowym odbędzie się 7 maja, we wtorek, o godz. 9.00.

Ponadto egzaminów maturalnych z języka polskiego będzie kilka: poziom rozszerzony – 20 maja, poniedziałek, godz. 9.00; egzamin ustny – od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja (dokładny harmonogram ustalają przewodniczący zespołów egzaminacyjnych); poziom podstawowym termin dodatkowy – 3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00; poziom rozszerzony, termin dodatkowy – 14 czerwca, piątek, godz. 14.00; egzamin ustny, termin dodatkowy – od 10 do 12 czerwca.

Z terminu dodatkowego mogą skorzystać maturzyści, którzy z uzasadnionych i udokumentowanych przyczyn losowych nie mogli pojawić się na egzaminie w pierwszym terminie.

Ok. 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych: 

w części ustnej: 

  • język polski – bez określania poziomu,
  • język obcy nowożytny – bez określania poziomu,
  • język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej;

w części pisemnej: 

  • język polski – na poziomie podstawowym,
  • matematyka – na poziomie podstawowym,
  • język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym,
  • język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej). 

W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj