8 maja Kościół wspomina św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To patron największej parafii w mieście, a zarazem patron miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Według tradycji urodził się w 1030 roku w Szczepanowie koło Krakowa. Jego rodzice byli bardzo długo małżeństwem bezdzietnym. Obiecali, że jeżeli doczekają potomstwa, poświęcą je chwale Bożej. Po 30-letnim (!) pożyciu przyszedł na świat syn, któremu nadano imię Stanisław. W wieku zaledwie 36 lat objął rządy w diecezji krakowskiej i podjął działania mające na celu koronację Bolesława Śmiałego. Szybko jednak doszło między nimi do konfliktu. Powodem było nagminne łamanie przykazań Bożych przez monarchę. Duchowny wielokrotnie upominał króla z powodu publicznego powodowania zgorszenia. W końcu wyklął go z Kościoła. W odwecie monarcha polecił wywlec kapłana w trakcie mszy, a gdy przerażeni żołnierze uciekli, sam wbiegł i według przekazu „szalonym gniewem uniesiony miecz w głowie jego utopił”. Na rozkaz króla ciało posieczono w drobne części.

Późniejsze rozbicie dzielnicowe przyrównywano do śmierci biskupa, wskazując, że Polska rozpadła się tak jak członki Stanisława. Także wojny domowe między książętami oraz najazdy nieprzyjacielskie traktowane były jako kara za jego męczeństwo. W 1253 roku kanonizował go papież Innocenty IV. Niespełna dwa wieki później, w 1442 roku, św. Stanisław został patronem ostrowskiej parafii i jest nim do dziś. A już niedawno, bo w roku 2004, przy okazji obchodów 600-lecia miasta, został ustanowiony patronem Ostrowa.