Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego wydanego przez IMGW-PIB Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrowie Wielkopolskim ostrzega przed wysokimi temperaturami powietrza osiągającymi w dzień od 30 do 33 stopni Celsjusza. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ wysokiej temperatury są osoby chore, starsze oraz dzieci. Należy także zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu.

Ostrzeżenia meteorologiczne
Zjawisko/stopień: Upał/2
Obszar: województwo wielkopolski,  w tym powiat ostrowski
Ważne: od 2026-06-25 12:00 do 2026-06-27 10:00
Prawdopodobieństwo: 90%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 20°C.
Uwagi: Ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem. Temperatura maksymalna przekraczająca 30°C utrzyma się co najmniej do poniedziałku.

Żródło: IMGW-PIB

reklama

Stopień zagrożenia określany jest w trzystopniowej skali, gdzie 3 oznacza największe zagrożenie.

Długotrwałe przebywanie na słońcu bez zabezpieczeń może spowodować stan zagrożenia życia wywołany udarem cieplnym.

Szczególnie narażeni na negatywny wpływ wysokiej temperatury są osoby chore, starsze oraz dzieci. Należy także zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić dzieci oraz zwierząt w zaparkowanym na słońcu samochodzie. W krótkim czasie temperatura w pojeździe może osiągnąć nawet 50°C.

Warto wiedzieć, że w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi w południe. Dlatego, jeżeli musimy wyjść z domu najlepiej zrobić to w godzinach porannych.

Ewentualne zdarzenia mogące zagrażać zdrowiu i życiu ludzi należy zgłaszać do właściwych służb ratowniczych i/lub Policji.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj