Ostatni oddział w budynku głównym ostrowskiego szpitala został wyremontowany. Oprócz kompleksowej modernizacji dla laryngologii zakupiony został także specjalistyczny sprzęt. Symboliczne oddanie do użytku odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Oddając do użytku wyremontowaną laryngologię kończymy modernizacyjne dzieło w budynku głównym szpitala. Pamiętam, gdy otwieraliśmy pierwszy wyremontowany oddział. Nie brakowało wtedy opinii, że wszystkich i tak nie uda się zmienić. Potrzeba było czasu, determinacji i wsparcia z różnych źródeł, dzięki którym to się jednak udało. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zmian w szpitalu – powiedział starosta Paweł Rajski.

reklama

Dyrektor szpitala Dariusz Bierła przypomniał, że laryngologia funkcjonowała od początku istnienia kompleksu przy ulicy Limanowskiego.

Wiele lat temu wykonywała skomplikowane zabiegi i współpracowała z klinikami w Polsce. Obecnie oddział wykonuje rocznie 1500-2000 zabiegów. Oprócz kierownika pracuje tutaj czterech lekarzy specjalistów II stopnia i dwie rezydentki oraz pielęgniarki i pozostały personel – mówił dyrektor.

W uroczystości udział wzięli były i obecny szef oddziału dr n. med. Michał Pabiszczak i Jan Garstka. Obecni byli także radni powiatowi, pracownicy starostwa przygotowujący projekt, wykonawcy, kierownicy oddziałów i zakładów ostrowskiego szpitala. Zamiast przecięcia wstęgi były symboliczne klucze dla dyrektora, kierownika i pielęgniarki oddziałowej. Nowy oddział poświęcił kapelan szpitala ks. Krzysztof Lipiński.

Łącznie koszt remontu laryngologii wyniósł około 3,8 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniosło ok. 2,5 mln zł. Pozostała część pochodziła z budżetu powiatu. W ramach tej kwoty kompleksowo odnowiono pokoje dla pacjentów i salę operacyjną. Zakres prac objął m.in. wymianę posadzek i ścian, nowe podwieszane sufity, klimatyzację, instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i gazów medycznych. Zakupiony został także specjalistyczny sprzęt, w tym zestaw do przeprowadzania endoskopowych operacji zatok obocznych nosa i chirurgii zatok nosowych, stół operacyjny, aparat do znieczulania, urządzenie do diagnostyki zaburzeń równowagi, łóżka do intensywnej terapii, łóżka obserwacyjne i lasery laryngologiczne.

Powiat na to zadanie pozyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Pieniądze te pochodzą ze specjalnego instrumentu finansowego, który Komisja Europejska utworzyła w reakcji na kryzys w placówkach ochrony zdrowia. W ramach tego samego pakietu udało się pozyskać pieniądze na zakup trzech nowoczesnych karetek pogotowia dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Fot. powiat ostrowski

reklama