
Ponad 11 milionów zł kosztować będzie przekształcenie sali sesyjnej rady w Ostrowskie Centrum Aktywności Lokalnej, Ogródków Jordanowskich i Amfiteatru Miejskiego. Poddany zostanie również rewitalizacji ciąg ulic w centrum miasta.
Prezydent miasta Beata Klimek poinformowała o pozyskaniu przez miasto prawie 9 milionów zł dofinansowania z funduszy unijnych na rewitalizację przestrzeni miejskiej Ostrowa.
– To bardzo dobra wiadomość, bo centrum Ostrowa jest wizytówką miasta – mówiła Beata Klimek. – Mamy pieniądze na modernizację tej ostrowskiej wizytówki: będziemy realizować projekt o wartości blisko 11,5 miliona złotych.
Jednym z elementów wieloelementowego projektu jest modernizacja sali sesyjnej ostrowskiej rady miejskiej, znajdującej się przy al. Powstańców Wielkopolskich (sala nad „Parkową”). Zostanie przebudowana, zyskując nowe funkcje. Miejsce spotkań ostrowskich radnych przekształcone zostanie w Ostrowskie Centrum Aktywności Lokalnej. W budynku zostanie zamontowana winda zewnętrzna.
Zmodernizowany zostanie także Amfiteatr Miejski zlokalizowany w Parku Miejskim, który zostanie dostosowany do osób niepełnosprawnych. Powstać przy nim ma dodatkowy budynek wyposażony w toalety. W sąsiedztwie znajdą się również dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Scena amfiteatru zostanie powiększona, zadaszona, na widowni zamontowane zostaną nowe siedziska, a liczba miejsc zwiększy się o 60.
W ramach modernizacji Ogródków Jordanowskich powstaną nowe elementy małej architektury, utworzone zostaną strefy aktywności dostosowane do wieku użytkowników. Stworzona zostanie strefa placu zabaw przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, wyposażona w specjalnie dostosowanie urządzenia: huśtawkę, karuzelę oraz zestaw integracyjny.
– Taki obiekt będzie świetnym miejscem do przełamywania barier, uczenia tolerancji i oswajania z niepełnosprawnością przez dzieci zdrowe – dodaje Beata Klimek.
Wybudowane zostanie tam również boisko wielofunkcyjne do piłki nożnej i koszykówki, stół do tenisa stołowego oraz zestaw do wspinania.
Rewitalizacji poddany zostanie ciąg ulic od placu Rowińskiego poprzez Wiosny Ludów do Kolejowej. W ramach zmian planowane jest przekształcenie ich na miejsce, które łączy funkcje ulicy, deptak i miejsca spotkań mieszkańców.
Całość prac w ramach tego projektu ma zakończyć się w 2020 roku. ■
Krzysztof Maciejewski

