Nie ma sezonu, by media nie donosiły o tragicznych utonięciach, czy to w jeziorach czy w wodach Bałtyku. Coraz częściej słyszymy też informacje o tym, że ktoś zmarł na ulicy, bo nie udzielono mu na czas pierwszej pomocy. Warto więc uczyć tych ważnych umiejętności od najmłodszych lat.
Gmina Sieroszewice w powiecie ostrowskim przygotowała ważny projekt, który uzyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. Postawiono tu na naukę pływania i kursy udzielania pierwszej pomocy. Pierwsze zajęcia dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy rozpoczęły się w marcu 2026 roku na krytej pływalni. Od kilku tygodni uczniowie chętnie rozwijają swoje umiejętności pływackie, oswajają się z wodą i zdobywają nowe doświadczenia sportowe.
Nie wszystkie dzieci miały szansę
Taki właśnie projekt edukacyjno-sportowy wyniknął z potrzeby wspierania rozwoju oraz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w codziennych sytuacjach życiowych. Zauważono bowiem, że nie wszyscy mają równy dostęp do nauki pływania. Dlatego też dzieci i młodzież dostały możliwość udziału w bezpłatnym, kompleksowym programie skierowanym do uczniów szkół podstawowych.
Projekt obejmuje 120 uczniów klas I–VII z całej gminy Sieroszewice i realizowany będzie przez kilka miesięcy do listopada 2026 roku. Uczniowie uczestniczą w cyklicznych, cotygodniowych zajęciach nauki pływania na dwóch krytych pływalniach (z wyłączeniem wakacji), a także w kursie pierwszej pomocy, podczas którego uczą się reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
– Chcemy, aby uczniowie mieli możliwość nauki pływania, która jest ważną umiejętnością życiową oraz zdobycia wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. To kompetencje, które mogą realnie wpłynąć na ich bezpieczeństwo i przyszłość – podkreśla Bartosz Kubica, zastępca wójta gminy Sieroszewice.
Szkoły dostaną sprzęt
W ramach projektu wszystkie osiem szkół podstawowych z terenu gminy zostanie doposażonych w nowoczesne fantomy szkoleniowe oraz w pełni wyposażone apteczki pierwszej pomocy. Chodzi nie tylko o samo wsparcie projektu, ale również trwałe podniesienie poziomu bezpieczeństwa i umożliwienie dalszej edukacji w tym zakresie kolejnym rocznikom uczniów.
Zastępca wójta zwraca uwagę, jak ważny jest to projekt, bo od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony samych uczestników. – W efekcie uczniowie ukończą kurs pływania oraz odbędą szkolenia z pierwszej pomocy, potwierdzone uzyskaniem certyfikatów. Natomiast rezultatem długofalowym będzie wzrost umiejętności pływackich oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji w zakresie udzielania pierwszej pomocy – dodaje Bartosz Kubica.
Projekt gminy Sieroszewice łączy edukację, aktywność fizyczną i bezpieczeństwo. Odpowiada też na realne potrzeby uczniów oraz wspiera ich rozwój w sposób praktyczny i nowoczesny. – Dzięki pozyskanym środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz budżetu państwa mamy możliwość realizować kolejne wartościowe projekty, które bezpośrednio wspierają rozwój naszych najmłodszych mieszkańców – podsumowuje zastępca wójta.
Wartość projektu wynosi 235 tys. zł, z czego ponad 188 tys. zł to wsparcie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

[Artykuł sponsorowany]



