Czechy mówią „nie” genderowej Konwencji stambulskiej

0

Czechy nie będą kontynuować działań zmierzających do ratyfikacji Konwencji stambulskiej po tym, jak rząd wycofał swoje wcześniejsze poparcie dla traktatu.

Władze Czech zdecydowały o zakończeniu działań zmierzających do ratyfikacji Konwencji stambulskiej. 22 czerwca rząd uchylił rezolucję z 2023 r., w której poprzedni gabinet popierał ratyfikację dokumentu podpisanego przez Czechy w 2016 r. Proces ten już wcześniej utknął po zablokowaniu go przez Senat.
Zwolennicy konwencji twierdzą, że wzmocniłaby ona system przeciwdziałania przemocy domowej i seksualnej, m.in. poprzez lepsze szkolenia służb oraz rozwój sieci wsparcia dla ofiar. Przeciwnicy argumentują natomiast, że czeskie prawo już zapewnia odpowiednią ochronę, a konwencja wprowadza do systemu prawnego rozwiązania ideologiczne nieakceptowane przez część społeczeństwa.

reklama

Konwencja stambulska przedstawiana jest jako „wszechstronny i potężny instrument prawny służący zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, przemocy domowej oraz ochronie ofiar”. Ma ona zapobiegać przemocy poprzez ochronę i wspieranie ofiar oraz ściganie sprawców.

Państwa członkowskie mogą być rozliczane przez władze unijne z przestrzegania przepisów konwencji dotyczących prawa azylowego, deportacji oraz współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych. Dotyczy to również kwestii związanych z funkcjonowaniem instytucji i administracji publicznej Unii. Za nieprzestrzeganie tych regulacji grożą kary finansowe.

Źródło: pch24.pl

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj