Monumentalna rzeźba św. Floriana stanęła przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Westrzy. Będzie ona miejscem refleksji i pamięci o wszystkich strażakach oraz dumy z lokalnej społeczności. Ta inicjatywa łączy pokolenia i oddaje hołd tym, którzy niejednokrotnie ryzykowali życie, by ratować innych.
Tegoroczne obchody Parafialnego Dnia Strażaka rozpoczęła uroczysta Msza Święta w klasztorze Ojców Pasjonistów w Sadowiu, której przewodniczył proboszcz, ojciec Grzegorz Słowikowski. W homilii przypomniał on o niezwykle ważnej roli strażaków w społeczeństwie, dziękując za ich poświęcenie, odwagę i gotowość do służby. Przywołał także postać św. Floriana – patrona strażaków, jako wzór wiary, męstwa i oddania bliźnim. Wspólnie modlono się o bezpieczne wyjazdy do akcji, o ducha służby dla młodego pokolenia oraz o życie wieczne dla zmarłych strażaków. Szczególnym momentem było odczytanie na zakończenie homilii poruszającej Modlitwy Strażaka. Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy udali się do Westrzy, gdzie przed remizą OSP został poświęcony pomnik św. Floriana – piękny znak wiary, tradycji i strażackiego oddania.
Pomnik jest przedsięwzięciem niepowtarzalnym w skali powiatu ostrowskiego, a być może nawet całego województwa. Figura świętego Floriana ma bowiem aż 2,3 metra wysokości i została wykonana ręcznie z drewna dębowego. To niezwykłe dzieło stanowi symbol poświęcenia, odwagi i tradycji strażackiej, a jednocześnie będzie ważnym elementem lokalnej społeczności.
– Od teraz św. Florian oficjalnie strzeże nas podczas każdego wyjazdu do akcji oraz wspiera w codziennej służbie. Szczególne znaczenie ma fakt, że powstanie tego przedsięwzięcia było wspólnym dziełem wielu ludzi dobrej woli. To dowód na to, że razem możemy tworzyć rzeczy wielkie i trwałe. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego projektu jako znaku wdzięczności i pamięci. Rzeźba jest hołdem dla wszystkich strażaków – byłych, obecnych i przyszłych, którzy swoim życiem i służbą chronią ludzi oraz ich dorobek – napisali na swoim profilu na portalu społecznościowym druhowie z OSP Westrza, którzy świętowali tegoroczny Dzień Strażaka razem z jednostką OSP Parczew.
Ochotnicza Straż Pożarna w Westrzy działa nieprzerwanie od 1932 roku. Zapisała się chlubnie w historii lokalnej społeczności, uosabiając takie wartości, jak odwaga, bezinteresowność i gotowość do służby.
Fot. OSP Westrza




