Południowa Wielkopolska już niebawem może mieć kolejne miasto. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w Kobylej Górze. Popularna, nie tylko w naszym regionie, miejscowość, ma szanse odzyskać status, który posiadała przez 284 lata. Największym jej atutem są jej walory turystyczne.
Procedura formalnie ruszyła wraz z podjęciem uchwały o przeprowadzeniu konsultacji w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Kobyla Góra statusu miasta. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w ankietach dostępnych w urzędzie, w internecie i u sołtysów. Konsultacje potrwają do 22 stycznia.
Urząd gminy na swoim portalu wyjaśnił kwestie, które najczęściej pojawiają się w zadawanych pytaniach. Stawki podatku od nieruchomości uchwalane są przez radę danej gminy, więc nie ma podstaw prawnych ani ekonomicznych do ich zwiększania po zmianie statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską. Nie zmienią się też zasady ustalania podatku rolnego. Nauczyciele nie stracą dodatku wiejskiego. Ten bowiem należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Nadanie statusu miasta otworzy dostęp do dodatkowych funduszy i programów przeznaczonych dla miast i gmin miejsko-wiejskich. Nie będzie potrzeby wymiany dowodów osobistych, nie nastąpi też wzrost zatrudnienia w administracji, gdyż jest to zależne wyłącznie od ustaleń samorządu. Po zmianie statusu miejscowości konieczne będzie wyłącznie poniesienie kosztów jednorazowych dotyczących zmiany nazw organów samorządowych na pieczęciach i tablicach urzędowych. Granice sołectwa nie ulegną zmianie. Zakłada się, że przysiółki Lipnik, Trzy Kamienie, Onufry, Wesoła, Sójka, Pustki pozostaną w granicach miasta Kobyla Góra i zyskają nowe nazwy ulic.
Nazwa Kobyla Góra po raz pierwszy na kartach historii pojawiła się w 1387 roku. Pewne zapisy w dokumentach z lat dwudziestych XV wieku mogą sugerować, że miejscowość mogła być miastem już wówczas. Pewnym jest natomiast, że prawa miejskie uzyskała staraniem jej właściciela Wincentego Giżyckiego w 1509 r. Prawo organizowania targów i jarmarków, bo to stanowiło istotę miejskości, nadał we Lwowie król Zygmunt Stary. Przywilej ten potwierdzony został przez sejm w roku 1667 po potopie szwedzkim, za staraniem Chryzostoma Giżyckiego. Po raz trzeci o przywilej organizowania jarmarków postarał się w połowie XVIII wieku Ludwik Suchecki. Dokument wystawiony w Warszawie w 1756 roku pieczętował i sygnował swym podpisem król August III. Pomimo korzystnego położenia przy pradawnym szlaku handlowym oraz przywilejów miasteczko nie rozwijało się prężnie. Pod rokiem 1790 dowiadujemy się o sporze, jaki zaistniał pomiędzy właścicielem Gabrielem Sucheckim a dzierżawcą miejscowości Felicjanem Orzelskim o doprowadzenie miejscowości do ruiny. W 1793 roku, kiedy Kobyla Góra na mocy drugiego rozbioru Polski znalazła się w granicach Prus, władze zaborcze zmieniły jej stan prawny, skreślając ją z rejestru miast.
– W roku 2027 przypadnie 640. rocznica pierwszej wzmianki o Kobylej Górze. Dziś, kiedy prężnie się rozwija, jak nigdy wcześniej w swych dziejach, może warto, odwołując się do tradycji, przywrócić jej rangę i prestiż poprzez nadanie praw miejskich? Kobyla Góra zatraciła wiejski charakter i posiada miejski. Świadczy o nim zachowana z XIX wieku urbanistyczna przestrzeń zabudowy. Ponowne nadanie naszej miejscowości statusu miejskiego byłoby wspaniałym i historycznym wydarzeniem w roku jubileuszu jej powstania – podkreśla Sławomir Mrugalski, historyk i regionalista.


