Portal Onet.pl alarmuje o rzekomych masowych odejściach ze służby żołnierzy Wojska Polskiego. Sprawę rewelacji wydawanego przez Ringier Axel Springer portalu zbadał Stefczyk.info.Autorka artykułu na Onet.pl, red. Edyta Żemła zapewnia, że z polskiej armii „odchodzi kilkanaście tysięcy żołnierzy”. Stefczyk.info postanowi sprawdzić „ustalenia” dziennikarki Onetu.
-Trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć, że Wojsko Polskie nigdy nie miało lepiej niż ma teraz. Zarówno pod kątem sprzętu, zaopatrzenia, jak i w sprawie finansów. Do niedawna głównie likwidowano jednostki, wyprzedawano sprzęt, a nam liczono amunicję, którą możemy wystrzelić w czasie ćwiczeń. Dziś to już na szczęście przeszłość i naprawdę nie chcę oceniać polityków, mogę się wypowiadać jedynie o warunkach, w których realizujemy naszą służbę i nie pamiętam, żeby kiedykolwiek było one tak zorganizowane jak teraz – mówi w rozmowie z nami oficer 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, który chce zachować anonimowość– czytamy na Stefczyk.info.
Portal skontaktował się też z rzecznik prasowy SG WP płk Joanną Klejszmit.
-Nie ma absolutnie żadnych podstaw do niepokoju, zupełnie normalne jest to, że w od początku roku, najczęściej styczniu dochodzi do zmian strukturalnych, ale nie mają one charakteru masowego i wynikają ze standardowych działań– mówił płk Klejszmit.
Portal skontaktował się też z Justyną Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.Na 2022 rok w ramach DZSW (dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – tłum. red.) zaplanowano do przeszkolenia 15 000 osób.
-Szkolenie realizowane było w ramach: szkolenia podstawowego trwającego 28 dni (lub 12 dni ) oraz szkolenia specjalistycznego (trwającego do 11 miesięcy). Realizowano szkolenie w ramach 6 Turnusów (28 dniowych) i 3 Turnusów (12 dniowych). W 2022 roku wydano 16226 decyzji do DZSW z terminem rozpoczęcia w 2022 roku. (wykonując plan 109% w stosunku do 15.000). W 2022 roku w szkoleniu w ramach DZSW wzięło udział ponad 16 tysięcy żołnierzy. Z ponad 16 tyś. żołnierzy szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej ukończyło 11.500 żołnierzy. 4000 żołnierzy rozpoczęło szkolenie specjalistyczne po powołaniu z Pasywnej Rezerwy (osoby te miały ukończone szkolenie podstawowe i złożoną już wcześniej przysięgę wojskową). Około 70% żołnierzy, którzy kończyli szkolenie podstawowe Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej zadeklarowało udział w szkoleniu specjalistycznym– tłumaczy.
-Na dzień 31.12.2022 r. powołano 4195 żołnierzy, zaś już styczeń br. zakończył się liczbą 5009. Stan na 02.02.2023 rok to 5174 powołanych z DZSW do zawodowej służby wojskowej, zaś kolejne ponad tysiąc wniosków jest w procedowaniu na tą chwilę. I turnus DZSW w styczniu rozpoczęło ponad 2700 ochotników. Szkolą się na terenie 35 jednostek wojskowych na terenie całego kraju. Rośnie zainteresowanie służba DZSW wśród kobiet. W jednej z jednostek wojskowych rozpoczęło ich ponad 55% całego stanu ochotników– dodaje.
Ppłk Bialik alarmuje też w sprawie „aktywizacji działań skierowanych przeciwko Wojsku Polskiemu.W ostatnim czasie mamy do czynienia z niezwykle silną aktywizacją działań skierowanych przeciwko Wojsku Polskiemu w mediach społecznościowych. Pojawiają się np. nieprawdziwe informacje o tym, że w Polsce prowadzona jest rekrutacja wojsk na Ukrainę. Zdarzają się też sytuacje, kiedy w bardzo krótkim czasie dostajemy pod naszymi wpisami kilkaset podobnych komentarzy o zbliżonej formie, prezentującej propagandowe, rosyjskie treści– czytamy na Stefczyk.info.
Do sprawy odniósł się także wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
-Kolejny bezpardonowy atak na @MON_GOV_PL i @mblaszczak. Nie zniechęcicie do ciężkiej pracy na rzecz WP. Nie zatrzymamy się w działaniach dla dobra Rzeczypospolitej i wzmacniania bezpieczeństwa naszej Ojczyzny! Cytując klasyka „Psy szczekają, karawana idzie dalej”– napisał na Twitterze,
źródło.wpolityce.pl

